„Zasada kopernikańska w świetle poszukiwań życia w kosmosie” była tematem kolejnego wykładu w ramach cyklu: otwartych Wykładów Kopernikańskich – „Mikołaj Kopernik a Przyszłość” w Szkole Głównej Mikołaja Kopernika. Poprowadziła go Magdalena Pilska – Piotrowska, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.
Życie w kosmosie i jego poszukiwania
„To co najważniejsze powinniśmy z Kopernika zasięgnąć to patrzenie w sposób otwarty, dopuszczanie rzeczy, które teraz nie mieszczą nam się w głowie, a za jakiś czas będą udowodnione” – przekonywała podczas wykładu dyrektor Pilska-Piotrowska.
Podkreśliła, że gdyby nie rewolucja kopernikańska to nie moglibyśmy mówić o poszukiwaniu życia w kosmosie. „Każdy kolejny krok w myśleniu o układzie słonecznym i położeniu wszechświata powodowały, że ten wszechświat nam się poszerzał” – przekonywała.
„Jedną stroną rewolucji kopernikańskiej było zauważenie jak jest zbudowany nasz układ, ale drugą było przestawienie myślenia, że my obserwujemy i na podstawie tego budujemy naszą teorie, a nie na odwrót. Wszechświat, nauka ciągle nas zaskakuje” – podsumowała swój wykład Magdalena Pilska – Piotrowska, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.
Zapraszamy do wysłuchania całości wykładu.
Jednocześnie serdecznie zapraszamy na ostatni w tym roku akademickim specjalny wykład o Koperniku, który odbędzie się 10 czerwca br.,o godz. 12:00. Wygłosi go prof. dr hab. Andrzej Niedzielski p.o. Prodziekana Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, a także profesor Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na temat „Kopernika Rewolucje”.
Cotygodniowe wykłady otwarte w ramach cyklu „Wykłady Kopernikańskie – „Mikołaj Kopernik a Przyszłość” można oglądać NA ŻYWO w każdy poniedziałek o godzinie 12:00 na Kanale YouTube Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika -> youtube.com/@SzkolaKopernika