Szkoła Główna Mikołaja Kopernika

Agnieszka Pilat, SpaceX i Boston Dynamics „Człowiek kontra maszyny” I Kongres AI&EDU SGMK

Agnieszka Pilat, wykład podczas kongresu AI&EDU SGMK

Ambasadorka SpaceX i Boston Dynamics Agnieszka Pilat, polsko – amerykańska artystka i pisarka która postrzega maszyny jako przedmiot poszukiwań artystycznych prelekcją „Człowiek i maszyna: historia miłosna” zainaugurowała pierwszy dzień kongresu AI&EDU SGMK. 

Agnieszka Pilat w swoim wykładzie zaprezentowała ewolucję maszyn i technologii, przedstawiając sztuczną inteligencję jako kulminacyjny etap rozwoju technologicznego. Wg niej sztuczna inteligencja niczym dziecko, ma za swojego globalnego rodzica ludzkość, która kształtuje jej rozwój i przyszłość.

Podczas wykładu podzieliła się swoją artystyczną podróżą – od Polski, gdzie doświadczyła rzeczywistości sowieckiej propagandy, do klasycznego malarza portretowego. Zauważyła, że portretowanie zawsze odzwierciedlało władzę i status społeczny. Jej współczesne prace koncentrują się na maszynach, które traktuje jako nową arystokrację. Pilat twierdzi, że maszyny nie są tylko biernymi obiektami, ale aktywnymi uczestnikami społeczeństwa, niosącymi ze sobą określone ideologie.

W swoim wykładzie artystka przywołała historyczne ruchy artystyczne, takie jak Futuryzm we Włoszech i Precyzyzm w Stanach Zjednoczonych, które w różny sposób celebrowały technologię, często w kontekście ideologicznym. Pilat podkreśliła, jak te ruchy kształtowały postrzeganie technologii, gloryfikując ją lub wskazując na jej potencjał do postępu i zniszczenia. 

Podczas wykładu zwróciła również uwagę na koncepcję heroizmu w kontekście sztucznej inteligencji, wskazując, że może być ona postrzegana jako bohater lub antybohater, wykonując zadania, które mogą przekształcić społeczeństwo na lepsze lub gorsze. Odwołała się do teorii Ernesta Beckera, który rozróżniał wielki i mały heroizm, sugerując, że AI mogłaby przejawiać te cechy. 

Jednym z najbardziej fascynujących momentów wykładu było omówienie jej współpracy z robotem Boston Dynamics Spot, którego nazwała Basia. Traktowała Basię jako rosnące, uczące się stworzenie, porównując ją do renesansowych uczniów. Jej prace często przedstawiają maszyny w sposób humanizowany, odzwierciedlając ich potencjał do rozwoju i nauki. 

Artystka podkreśliła również wagę „ograniczenia” w rozwoju AI, odnosząc się do bieżących debat w Dolinie Krzemowej. Zasugerowała, że w miarę jak AI będzie postępować, będzie wymagać starannego kierowania i nadzoru, aby zapewnić jej pozytywny rozwój. Zwróciła uwagę na współczesne paralele między religią a technologią, sugerując, że nowoczesne osiągnięcia technologiczne, takie jak kapsuła Dragon SpaceX, nabierają cech quasi-religijnych. Zauważyła, że obiekty takie jak anteny Starlink pełnią rolę nowoczesnych ikon, łącząc ludzi i symbolizując nadzieję oraz komunikację. 

W kontekście globalnych konfliktów i ideologicznych batalii wyraziła obawy dotyczące potęgi i wpływu technologii. Wezwała do przemyślanego i etycznego podejścia do rozwoju AI, podkreślając jej potencjał zarówno do pomocy, jak i do opresji ludzkości. 

Na zakończenie odniosła się do swojej osobistej misji opowiadania historii wpływu technologii na społeczeństwo. Zaznaczyła, jak ważna jest edukacja i świadomość w kształtowaniu przyszłości AI, apelując o zrównoważone i etyczne podejście do wykorzystywania jej potencjału dla dobra ogółu. 

Agnieszka Pilat swoją sztuką i refleksjami prowokuje do głębokiej analizy roli, jaką technologia i AI odgrywają w naszym życiu. Jej przesłanie jest jasne: musimy z rozwagą kształtować przyszłość, w której technologia będzie służyć ludzkości, a nie odwrotnie. 

Zapraszamy także do wysłuchania wywiadu z Agnieszka Pilat, którego udzieliła SGMK TV. 

Kongres naukowy AI&EDU SGMK zorganizowany przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika odbył się w dniach 13 i 14 czerwca br. w Warszawie. Podobnie jak Futurist of the Year SGMK, największy futurologiczny kongres naukowy w 2024 roku, był interdyscyplinarnym miejscem wymiany wiedzy i doświadczenia polskich i zagranicznych ekspertów i badaczy.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami konferencyjnymi oraz relacją wideo z kongresu:
https://www.youtube.com/@SzkolaKopernika

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika
Międzynarodowość, Interdyscyplinarność, Wysoka jakość nauczania

Uczelnia SGMK jest nowym ośrodkiem akademickim, który czerpie inspirację bezpośrednio z osiągnięć jednego z najwybitniejszych polskich naukowców, Mikołaja Kopernika. Szkoła Główna Mikołaja Kopernika zapewnia studentom bezpośredni dostęp do wiedzy naukowców i specjalistów z najlepszych ośrodków naukowych, w tym wielu laureatów Nagrody Nobla. Od samego rozpoczęcia działalności SGMK stawia na wysoką jakość nauczania, interdyscyplinarność i międzynarodowość.

Nowe kierunki studiów podyplomowych w obszarze, cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji oraz komunikacji i futurologii

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika wyznacza trendy w nauczaniu. Uruchomiliśmy jedne z pierwszych studiów podyplomowych na kierunku Communications and strategic foresight, a także Cybersecurity and security of financial and public institutions (AI)Zapraszamy!

Serdecznie zapraszamy również na kolejną edycję elitarnych studiów MBA „Bankowość i system finansowy”.

Scroll to Top
Skip to content