Oświadczenie Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika w związku z artykułem Rzeczpospolitej pt. „Hinduscy doktoranci z astronomii w PiS-owskiej kuźni elit”
„Astronomiczne doktoraty?” – zapraszamy na studia, niezależnie od poglądów politycznych
Stanowczo protestujemy wobec szerzenia nieprawdziwych informacji na temat działalności Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika i głęboko ubolewamy nad nierzetelnością treści ww. artykułu.
Spośród 94 doktorantów Szkoły Doktorskiej zaledwie dziewięciu to obywatele Indii.
Artykuł narusza dobre imię uznanych naukowców, pracowników Uczelni i członków społeczności akademickiej.
Wykłady w Szkole Głównej Mikołaja Kopernika prowadzili laureaci Nagrody Nobla m. in. Prof. Joachim Frank, prof. Paul Krugman, Prof. Wiliam Moerner, prof. Didier Queloz i wielu innych wybitnych naukowców jak prof. John Tasioulas, prof. Yochanan Shachmurove, prof. Andrzej Dragan, prof. Andrzej Niedzielski, prof. Fabrizio Giulimondi, profesor Garca Rocha, profesor Michael Brodie, prof. Nick Bostrom, prof. Harold James, prof. Gertruda Uścińska i wielu innych. Zapewniamy z pełną stanowczością, że żaden spośród wyżej wymienionych ani niewymienionych pracujących na Uczelni nie jest członkiem żadnej partii politycznej.
Nieprawdą jest, jakoby Szkoła Główna Mikołaja Kopernika prowadziła kształcenie „jedynie MBA i szkołę doktorską” jak czytamy w artykule. Szkoła Główna Mikołaja Kopernika oferuje kształcenie na studiach dziennych, podyplomowych, w szkole doktorskiej oraz postępowania habilitacyjne.
Artykuł jest nierzetelny i zawiera niedopowiedzenia oraz podpowiedzi sugerujące, jakoby doktoranci Szkoły Doktorskiej naszej Uczelni skorzystali z „przepustki nie do studiowania w Polsce, ale przyjazdu do Europy obywateli państw trzecich”. Doktoranci będący obywatelami Indii są absolwentami renomowanych instytucji i uczelni naukowych m. in. University of Hamburg, University of Canbera, Indian Institute of Technology, czy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i uzyskali najlepsze wyniki w postepowaniu kwalifikacyjnym. Rozpoczęli kształcenie w październiku 2024 roku. Jak przekazaliśmy redakcji Rzeczpospolitej, są oni absolwentami renomowanych Uczelni oraz zostali poddani weryfikacji wizowej MSZ, w związku z powyższym należy stanowczo podkreślić, że sformułowane w artykule myśli są wyłącznie zestawem luźno połączonych skojarzeń natury politycznej narracji nie popartej w logice, ani stanie rzeczywistym. Ponadto przywołane sformułowania wpisują się w mowę nienawiści i tendencyjne nastawianie odbiorcy negatywnymi emocjami na tle religijnym, narodowościowym i etnicznym.
W związku z nieprawdziwymi informacjami i stwierdzeniami, które godzą w dobre imię Uczelni oraz w związku ze skandalicznymi określeniami natury politycznej wobec społeczności akademickiej Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika prostujemy nieprawdziwe sformułowania zawarte w artykule Rzeczpospolitej pt. „Hinduscy doktoranci z astronomii w PiS-owskiej kuźni elit” oraz wzywamy do niepowielania nieprawdziwych informacji w nim zawartych. Do redakcji „Rzeczpospolitej” zostanie skierowane wezwanie do sprostowania na podstawie następującej treści:
1. Resort nauki nigdy w żadnych dokumentach ani korespondencji nie stwierdził, że działalność Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika jest nieefektywna.
2. Akademia Kopernikańska nie zajmuje się kształceniem i nie prowadzi Szkoły Doktorskiej. Szkoła Główna Mikołaja Kopernika nie jest częścią Akademii Kopernikańskiej, a w świetle przepisów prawa jest autonomiczną Uczelnią i oddzielnym bytem prawnym.
3. Uprzejmie informujemy, że określanie członków społeczności akademickiej Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika jako osób powiązanych z partiami politycznymi lub podporządkowanych politykom narusza dobra osobiste renomowanych naukowców, jest niezgodne z prawdą i odbierane jako zamierzone wprowadzenie opinii publicznej w błąd. Wszystkim członkom społeczności akademickiej Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika należą się ze strony redakcji Rzeczpospolitej przeprosiny między innymi następującym osobom:
- PROF. JOACHIM FRANK – biolog, Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii (2017), profesor Uniwersytetu Columbia
- PROF. PAUL KRUGMAN – ekonomista, Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii (2008), twórca nowej geografii ekonomicznej oraz nowej teorii handlu międzynarodowego, profesor na CUNY oraz emeritus Uniwersytetu Princeton
- PROF. WILLIAM E. MOERNER – profesor na Uniwersytecie Stanforda, Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii (2014)
- PROF. DIDIER QUELOZ – astronom, Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki
- PROF. FABRIZIO GIULIMONDI – profesor prawa administracyjnego i prawa konstytucyjnego porównawczego Uniwersytetu „La Sapienza” w Rzymie
- PROF. MICHAEL L. BRODIE – ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji i big data, profesor na Uniwersytecie Harvarda i Massachusetts Institute of Technology
- PROF. NICK BOSTROM – filozof, założyciel Oxford University Future of Humanity Institute, profesor na Uniwersytecie Oksfordzkim
- PROF. JOHN TASIOULAS – etyk i filozof prawa, założyciel Instytutu Etyki w Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu Oksfordzkiego
- PROF. MARIAROSARIA TADDEO – profesor etyki cyfrowej i technologii obronnych Oxford Internet Institute Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Instytutu Alana Turinga
- PROF. HAROLD JAMES – Princeton University
- PROF. BARRY EICHENGREEN – profesor University of California, Berkeley
- DR MARK ESPOSITO – profesor ekonomii i polityki publicznej Universytetu Harvarda, zaliczany do światowej czołówki liderów myśli Czwartej Rewolucji Przemysłowej
- GERD LEONHARD – futurolog, jeden z najlepszych mówców na świecie.
4. Nieprawdziwe jest również stwierdzenie jakoby funkcję kanclerza w Szkole Głównej Mikołaja Kopernika pełnił Pan Wojciech Konrad. W uczelni nie pracuje żadna osoba o takim nazwisku.
5. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Akademia Kopernikańska nigdy nie powielały zadania w postaci organizacji Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Akademia Kopernikańska 19 lutego 2023 roku po raz pierwszy w historii zorganizowała Światowy Kongres Kopernikański wspólnie z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz Instytutem Historii Nauki im. Ludwika i Aleksandry Birkenmajerów PAN (wszystkie ww. uczelnie otrzymały wsparcie finansowe w wysokości ok. 5 mln zł). Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu nigdy wcześniej nie organizował Światowego Kongresu Kopernikańskiego.
6. Błędne jest stwierdzenie dotyczące powielania zadań przez Akademię Kopernikańską z istniejącymi już instytucjami, gdyż ten tok rozumowania określa wszystkie instytucje zajmujące się działalnością grantową, czy stypendialną w Polsce jako powielające swoje działania. Jednocześnie podkreślamy, że wszystkie Uczelnie w Polsce zajmują się kształceniem i w tym sensie wszystkie powielają swoje działania.
7. Wprowadzającą w błąd jest również sugestia jakoby doktoranci posiadający obywatelstwo Indii nie spełniali wymogów rekrutacyjnych Szkoły Doktorskiej Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych. W rzeczywistości spełnili oni wszystkie wymagania ustanowione przez obecnie obowiązujące przepisy prawa w szeroko rozumianym obszarze resortu nauki i szkolnictwa wyższego oraz resortu spraw zagranicznych. Jednocześnie podkreślamy, że są oni absolwentami renomowanych instytucji i uczelni naukowych m. in. University of Hamburg, University of Canbera, Indian Institute of Technology, czy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Spośród 94 doktorantów Szkoły Doktorskiej SGMK zaledwie dziewięciu to obywatele Indii.
8. Efektywność działalności naukowej w Polsce określana jest w trybie ewaluacji z 4-letnim okresem parametryzacji. Ocenę prowadzonej działalności naukowej Szkoła Główna Mikołaja Kopernika powinna przejść nie szybciej niż w 2027 r., zgodnie z ustawowym 4-letnim okresem parametryzacji. Każda wcześniejsza próba oceny, określania współmierności, czy efektywności prowadzonej działalności jest przedwczesna, w szczególności mając na uwadze fakt, że Uczelnia rozpoczęła swoją działalność w drugiej połowie 2023 r.
W 2024 roku Szkoła Główna Mikołaja Kopernika została laureatem Polskiej Nagrody Innowacyjności 2024 oraz tytułu SYMBOL Nowoczesnego Kształcenia 2024.
SYMBOL to ogólnopolski program, organizowany przez Monitor Rynkowy od 14 lat, którego celem jest promowanie najlepszych, symbolicznych w swoich branżach podmiotów. Nagradzane są firmy i instytucje które stanowią niedościgniony wzór dla swojej branży, a ich działalność jest ukierunkowana na przyszłość, postęp oraz innowacyjne rozwiązania, a ich funkcjonowanie staje się wzorem do naśladowania – Symbolem.
Kapituła 14. edycji programu SYMBOL zdecydowała o przyznaniu Szkole Głównej Mikołaja Kopernika (SGMK) tytułu SYMBOL Nowoczesnego Kształcenia 2024.
Serdecznie polecamy Państwa uwadze studia licencjackie, podyplomowe i doktoranckie w SGMK – www.sgmk.edu.pl
SGMK oferuje interdyscyplinarne kierunki studiów podyplomowych, studia doktoranckie, a także studia dzienne.
Obecnie trwa rekrutacja śródroczna na nowe interdyscyplinarne kierunki studiów licencjackich: Ekonomia i prawo w praktyce (specjalizacje – prawo w finansach, prawo w biznesie) oraz Zarządzanie w bankowości (specjalizacje – międzynarodowa bankowość inwestycyjna, bankowość elektroniczna).