Colin W.P. Lewis, prof. UW, naukowiec AGISI „Sztuczna inteligencja: gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?”| Kongres AI&EDU SGMK

wykład dr Colina W.P. Lewisa

Dr Colin W.P. Lewis, naukowiec Artificial General Intelligence Sentinel Initiative (AGISI), ekspert w obszarze sztucznej inteligencji stosowanej, profesor Uniwersytetu Warszawskiego podczas kongresu naukowego AI&EDU SGMK wygłosił prelekcję „Sztuczna inteligencja: gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?” Podzielił się swoimi doświadczeniami oraz przemyśleniami na temat rozwoju sztucznej inteligencji i jej wpływu na społeczeństwo.

Początki kariery w sztucznej inteligencji

Dr Lewis rozpoczął swoją karierę w Palantir Technologies w San Francisco, firmie założonej przez Petera Thiela i Alexa Karpa. Palantir, częściowo finansowany przez CIA, szybko stał się jednym z czołowych światowych przedsiębiorstw zajmujących się analizą danych. Dr Lewis był odpowiedzialny za projekty związane z bankowością, gdzie jego zadaniem było wykorzystanie danych do poprawy efektywności instytucji finansowych.

Spotkanie z robotem Asimo

W 2010 roku podczas wizyty w banku centralnym Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Dr Lewis miał okazję spotkać się z humanoidalnym robotem Asimo. To spotkanie zainspirowało go do zgłębienia relacji między ludźmi a robotami oraz wpływu AI na społeczeństwo. Jego badania empiryczne wykazały, że wprowadzenie robotów do pracy nie tylko nie eliminuje miejsc pracy, ale wręcz przeciwnie, prowadzi do zatrudnienia większej liczby ludzi.

Wpływ AI na zatrudnienie

Przykłady takich firm jak Amazon czy producenci samochodów pokazują, że wprowadzenie robotów do procesów produkcyjnych prowadzi do wzrostu zatrudnienia. W 2010 roku Amazon zatrudniał 30 tysięcy osób, a dziś jest to około 1,5 miliona, mimo wdrożenia setek tysięcy robotów w swoich magazynach. Podobnie producenci samochodów, tacy jak BMW czy Tesla, zwiększyli zatrudnienie, mimo intensywnej automatyzacji.

Rozwój modeli językowych

Wielki przełom w AI nastąpił na początku 2023 roku wraz z wprowadzeniem dużych modeli językowych (LLM), takich jak GPT-4.0. Modele te, choć początkowo borykały się z problemem halucynacji (generowania nieprawdziwych informacji), znacznie się poprawiły w ciągu ostatnich miesięcy. Dr Lewis podkreślił, że kluczem do efektywnego wykorzystania tych modeli jest odpowiednie inżynierowanie zapytań (prompt engineering), które pozwala na uzyskanie spójnych i precyzyjnych odpowiedzi.

Zastosowania AI w różnych branżach

Wykorzystanie AI ma ogromny wpływ na różne sektory gospodarki. Na przykład, firma Klarna w Szwecji zastosowała narzędzia AI do zautomatyzowania pracy 700 osób w ciągu jednego miesiąca, przewidując zysk w wysokości 40 milionów dolarów. NVIDIA, producent procesorów graficznych, odnotował ogromny wzrost wartości swoich akcji dzięki rosnącemu zapotrzebowaniu na moc obliczeniową do trenowania modeli AI.

Wyzwania i przyszłość AI

Jednym z głównych wyzwań związanych z AI jest zapewnienie jej niezawodności i pamięci. Nowoczesne modele, takie jak GPT-4.0, znacznie poprawiły te aspekty, umożliwiając bardziej spójne i kontekstualne rozmowy. Niemniej jednak, Dr Lewis zaleca ostrożność i odpowiednie szkolenie użytkowników w zakresie korzystania z tych narzędzi.

Sztuczna inteligencja ma potencjał, by zrewolucjonizować wiele aspektów naszego życia i pracy. Choć niesie ze sobą wyzwania, odpowiednie podejście do jej wdrażania i użytkowania może przynieść ogromne korzyści. Jak podkreślił Dr Lewis, przyszłość AI zależy od naszej zdolności do odpowiedniego jej zrozumienia i wykorzystania w sposób etyczny i odpowiedzialny.

Zapraszamy także do wysłuchania wywiadu z Dr Colinem W.P. Lewisem, którego udzielił SGMK TV.

Kongres naukowy AI&EDU SGMK zorganizowany przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika odbył się w dniach 13 i 14 czerwca br. w Warszawie. Podobnie jak Futurist of the Year SGMK, największy futurologiczny kongres naukowy w 2024 roku, był interdyscyplinarnym miejscem wymiany wiedzy i doświadczenia polskich i zagranicznych ekspertów i badaczy.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami konferencyjnymi oraz relacją wideo z kongresu:

Międzynarodowość, Interdyscyplinarność, Wysoka jakość nauczania

Uczelnia SGMK jest nowym ośrodkiem akademickim, który czerpie inspirację bezpośrednio z osiągnięć jednego z najwybitniejszych polskich naukowców, Mikołaja Kopernika. Szkoła Główna Mikołaja Kopernika zapewnia studentom bezpośredni dostęp do wiedzy naukowców i specjalistów z najlepszych ośrodków naukowych, w tym wielu laureatów Nagrody Nobla. Od samego rozpoczęcia działalności SGMK stawia na wysoką jakość nauczania, interdyscyplinarność i międzynarodowość.

Nowe kierunki studiów podyplomowych w obszarze, cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji oraz komunikacji i futurologii

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika wyznacza trendy w nauczaniu. Uruchomiliśmy jedne z pierwszych studiów podyplomowych na kierunku Communications and strategic foresight, a także Cybersecurity and security of financial and public institutions (AI)Zapraszamy!

Serdecznie zapraszamy również na kolejną edycję elitarnych studiów MBA „Bankowość i system finansowy”.