Szkoła Główna Mikołaja Kopernika

Logotyp SGMK

Graça Rocha, Naukowiec NASA, Jet Propulsion Laboratory Dziekanem Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych SGMK

Prof. Fabrizio Gulimondi wręcza dr Dr Graça Rocha powołanie na Dziekana Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych SGMK

Graça Rocha odebrała z rąk prof. Fabrizio Fabrizio Giulimondi, p.o. Rektora SGMK powołanie na Dziekana Kolegium Astronomii i Nauk Przyroczniczych SGMK.

Prof. Fabrizio Gulimondi wręcza dr Dr Graça Rocha powołanie na Dziekana Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych SGMK

Dr Graça Rocha jest naukowcem w Jet Propulsion Laboratory (JPL) oraz profesorem w Caltech. Jej specjalizacja to kosmologia, w szczególności badania dotyczące modeli formowania się struktury i fizyki fundamentalnej za pomocą badania promieniowania reliktowego (CMB).

Jako doktorantka na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii, była pionierką w wykorzystaniu danych CMB do określania parametrów kosmologicznych, co stało się jednym z najważniejszych obszarów w kosmologii. Później, również jako pionierka, użyła danych CMB do ograniczania fizyki fundamentalnej poprzez badanie czasowych zmian stałych fundamentalnych natury. Odegrała ważną rolę w kilku eksperymentach CMB: Tenerife, Python, CAT, VSA, BICEP i Planck.

Jest naukowcem projektu Planck, koordynatorką trzech kluczowych obszarów Plancka i współautorką kilku innowacyjnych matematycznych i statystycznych ram do analizy danych CMB. Dodatkowo, była rzeczniczką zespołu Planck na sesji plenarnej Planck w ESLAB, Holandia w 2013 roku.

Obecnie aktywnie uczestniczy w przygotowaniach do przyszłych eksperymentów polaryzacyjnych CMB, takich jak CMB-S4, oraz potencjalnej misji kosmicznej CMB, PICO. Ponadto, prowadzi badania dotyczące wykrywania i charakteryzacji egzoplanet w danych spektroskopowych, bezpośrednich obrazach oraz przy użyciu techniki prędkości radialnej.

W 2018 roku Graça Rocha i zespół Planck otrzymali prestiżową Nagrodę Grubera w Kosmologii.

Jej zainteresowaniami badawczymi jest m.in. kosmologia fizyczna, struktura wielkoskalowa wszechświata, astrostatystyka obliczeniowa, a także struktura i analiza danych astronomicznych.

Wielokrotnie nagradzana za osiągnięcia: Giuseppe and Vanna Cocconi Prize dla zespołów Planck i WMAP, Marcel Grossman Institutional Award dla Planck Scientific Collaboration, Gruber Prize in Cosmology dla zespołu Planck i głównych badaczy Nazzareno Mandolesi i Jean-Loup Puget, Royal Astronomical Society’s 2018 Group Achievement Award dla misji Planck, nagrody NASA oraz nagrody JPL.

Scroll to Top
Skip to content