Haft sieradzki – z charakterystyczną różą i innymi kwiatami inspirowanymi florą regionu – został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Łódzkie jest na niej reprezentowane m.in. przez kwiatowe dywany ze Spycimierza, kutnowskie tradycje rzeźbiarskie i folklor opoczyński.
Haft sieradzki jest bardzo charakterystycznym elementem kultury ludowej i tradycji regionu sieradzkiego. Był umieszczany na strojach ludowcy oraz pościeli, obrusach i serwetach. Jest inspirowany naturą, dlatego dominują w nim kwiaty, na czele z wyrazistą i szczegółową różą sieradzką.
Depozytariuszką wniosku była Aleksandra Adamas, twórczyni z Warty, która motywy z tkanin wykorzystuje nawet na kraszankach.
Do wybuchu pierwszej wojny światowej, haft sieradzki był prostszy i mniej kolorowy. Więcej barw i bardziej skomplikowanych ściegów przybyło w międzywojniu i już po II wojnie światowej. Barwne kwiaty wyszywano na tradycyjnych koszulach świątecznych, zarówno kobiecych, jak i męskich – zdobiły ich kołnierzyki i mankiety. Haftowano również fartuchy. Do wykonania wzorów stosuje się kilka technik m.in. haft płaski, cieniowany, haft na tiulu oraz haft marszczony, zwany „wodą”, który daje efekt strukturalny.




–
Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego
Ratyfikowana przez Polskę Konwencja UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 r. nakłada na Państwa-Strony obowiązek inwentaryzacji przejawów tego dziedzictwa znajdujących się na ich terytoriach zgodnie z zaleceniami i standardami Konwencji. Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego ma charakter informacyjny i stanowi realizację tego wymogu poprzez dokumentację żywego niematerialnego dziedzictwa naszego kraju.
Wszystkie środowiska związane z praktykowaniem tradycji, zwyczajów, obyczajów, wykonywaniem tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła, kultywujące pamięć historyczną, przechowujące wiedzę tradycyjną i wierzenia, zajmujące się tradycjami muzycznymi, widowiskowymi, językowymi i wszelkimi innymi przejawami usankcjonowanej tradycją działalności człowieka mogą wnioskować o wpis na Krajowa listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Obecnie na liście znajduje się 112 wpisów.