Prof. dr hab. Gertruda Uścińska, Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika wzięła udział w kongresie zorganizowanym z okazji stulecia powstania Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej – ruchu naukowego – powołanego w 1924 r., które w ostatnich dekadach stało się jednym z najważniejszych stowarzyszeń zrzeszających naukowców i praktyków zajmujących się polityką społeczną. Kongres 100-lecia powstania PTPS odbywa się w dniach 3-4 grudnia 2024 r. w Warszawie, w ramach corocznej – 41 –ogólnopolskiej konferencji polityków społecznych.
Podczas Kongresu dyskutowano nad dorobkiem polityki społecznej, a także nad tym, czym współcześnie jest i być powinna polityka społeczna. Debatowano o wyzwaniach społecznych oraz nowych zagrożeniach i ryzykach.
O ostatnich dekadach polityki społecznej rozmawiali m.in. byli ministrowie i eksperci: prof. dr hab. Gertruda Uścińska, Joanna Staręga-Piasek, dr Michał Boni, prof. Jacek Męcina, dr Elżbieta Bojanowska, Cezary Miżejewski, dr Agnieszka Chłoń-Domińczak oraz Zbigniew Derdziuk, Prezes ZUS.
Rektor SGMK podczas sesji „Determinanty rozwoju polityki społecznej w Polsce” wygłosiła wystąpienie dot. nowych wyzwań w polityce społecznej.
Naukowcy i praktycy skupili się także na determinantach rozwoju polityki społecznej w Polsce, współczesnych wyzwaniach, usługach społecznych i deinstytucjonalizacji, praktycznych rozwiązania, a także wykorzystaniu technologii w rozwoju polityki społecznej. Coroczny Kongres PTPS to okazja do przeglądu badań naukowych, publikacji, trendów i praktycznych inspiracji.
Podczas Kongresu zaprezentowana została jubileuszowa księga: „Nauka o polityce społecznej w Polsce. Stulecie powstania Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej 1924-2024” (red. Julian Auleytner, Mirosław Grewiński).
Stowarzyszenie działa od 1924 r., skupiając ekspertów w zakresie polityki społecznej z całego kraju, z najbardziej liczących się instytucji akademickich i naukowych.