Szkoła Główna Mikołaja Kopernika

Kongres AI&EDU SGMK – eksperci ze świata nowych technologii debatowali o przyszłości AI

Kongres Ai&EDU SGMK

Sztuczna inteligencja (AI) w nauce i przemyśle przyszłości była tematem przewodnim kongresu naukowego AI&EDU SGMK zorganizowanego przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika w Warszawie. Wydarzenie było niepowtarzalną okazją do wysłuchania najnowszych prognoz i innowacji w tej dziedzinie.

Po sukcesie poprzedniego kongresu SGMK Futurist of the Year po raz kolejny Szkoła Główna Mikołaja Kopernika stworzyła miejsce międzynarodowej i interdyscyplinarnej debaty z udziałem światowej klasy naukowców i ekspertów – praktyków. Dwa dni poświęcone były dyskusji wokół sztucznej inteligencji i jej wpływu na naukę i biznes. Specjalne miejsce poświęcono korelacji między technologią a sztuką oraz tematom cyberbezpieczeństwa.

Pierwszy dzień kongresu: naukowcy i eksperci o przyszłości AI

Pierwszy dzień kongresu AI&EDU SGMK ukierunkowany był na omówienie wpływu AI na naukę oraz biznes. Otworzył go wykład Agnieszki Pilat, polsko-amerykańskiej artystki i pisarki działającej na pograniczu robotyki, sztucznej inteligencji i sztuk pięknych, dotyczący relacji między ludźmi a maszynami.

Dzięki prelekcjom i dyskusjom z udziałem czołowych ekspertów, uczestnicy mogli zrozumieć, jakie zmiany przynosi AI i jak najlepiej się do nich przygotować. prof. Michael L. Brodie – profesor Harvard University, ekspert AI i big data w swoim wykładzie „Rewolucja AI zmienia nasz Świat: Filozofia, Korzyści i Wyzwania” przedstawił filozofię i ograniczenia rewolucji AI. Colin W.P. Lewis, prof. UW, naukowiec AGISI, ekspert AI stosowanej podzielił się swoimi doświadczeniami oraz przemyśleniami na temat rozwoju sztucznej inteligencji i jej wpływu na społeczeństwo.

Tachiony szybsze od światła

Prof. Andrzej Dragan, fizyk teoretyczny z Uniwersytetu Warszawskiego i National University of Singapore, wygłosił wykład „Czy ruch szybszy od światła był kiedyś możliwy?” będący będącego prezentacją pracy polskich fizyków, którą zmieniają znaną nam fizykę kwantową.

Cyberbezpieczeństwo – Redefinicja Zagrożeń

Odpowiedzi na pytanie jak dziś należy definiować zagrożenia w cyberprzestrzeni, a jak będą one postrzegane w przyszłości udzielił Krzysztof Dyki, Prezes ComCERT S.A., współtwórca Aplikacje Krytyczne, były wiceprezes ZUS. W swoim wystąpieniu podkreślił, że pomimo entuzjazmu wokół AI, istnieje ogromne wyzwanie związane z kontrolą i bezpieczeństwem tych systemów. Ekspert cyberbezpieczeństwa dokonał analizy wyzwań związanych z cyberbezpieczeństwem w dzisiejszym świecie, podkreślając zarówno rosnące zagrożenia, jak i potrzebę współpracy oraz innowacji w tej dziedzinie.

Wygraj przyszłość z SGMK

Podczas kongresu AI&EDU SGMK ogłoszono także konkurs „Wygraj przyszłość z SGKM”. Zadaniem jego uczestników jest stworzenie prompta i wygenerowanie portretu jak najbardziej zbliżonego do wizerunku Mikołaja Kopernika uwzględniając jego obszary działalności. Nagrodą główną są bezpłatne studia podyplomowe w SGKM. Prace można zgłaszać do 30 czerwca br.

Drugi dzień kongresu AI&EDU SGMK

Drugiego dnia kongresu AI&EDU SGMK poruszano tematy praktycznego zastosowania AI, cyberbezpieczeństwa oraz edukacji związanej z rozwijającym się AI. Dyskutuowano nad tym, jak można wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji, ale jednocześnie zarządzać odpowiedzialnie danymi oraz zachowywać się przy tym etycznie. Omawiano także kwestie transparentności algorytmów oraz ochrony prywatności w sieci.

AI w zwalczaniu cyberprzemocy

Patrycja Tempska, współzałożycielka Samurai Labs w swoim wykładzie skupiła się na praktycznych zastosowaniach AI w ochronie zdrowia psychicznego. Przedstawiła projekty realizowane przez Samurai Labs, które wykorzystują AI do przeciwdziałania cyberprzemocy i zapobiegania zachowaniom samobójczym. Przedstawiła jak technologia może służyć ludzkości, poprawiając jakość życia i bezpieczeństwo w internecie.

Polsko-włoska współpraca międzyuczelniana: porozumienie pomiędzy SGMK a Uniwersytetem Rzymskim

Drugiego dnia kongresu naukowego AI&EDU SGMK zostało podpisane porozumienie o rozwoju działalności akademickiej oraz współpracy naukowej pomiędzy Szkołą Główną Mikołaja Kopernika a Uniwersytetem Rzymskim “Foro Italico”.

Technologia i nasze życie

Naukowcy i eksperci omawiali również etyczne aspekty AI, takie jak transparentność algorytmów, ochrona prywatności oraz odpowiedzialność za decyzje podejmowane przez sztuczną inteligencję. Zagadnienie edukacja i nauczanie o przyszłości sztucznej inteligencji przedstawił Peter C. Bishop –futurolog, profesor ds. przewidywania strategicznego na Uniwersytecie w Houston. dr Mark Esposito, profesor Uniwersytetu Harvarda i światowy lider myśli Czwartej Rewolucji Przemysłowej wygłosił wykład „Ponowne rozpatrzenie wartości GenAI w kierunku społeczeństwa antropocentrycznego”. Prof. Colin W.P. Lewis w prezentacji „Inżynieria promptów dla nieszkodliwej, pomocnej i uczciwej sztucznej inteligencji”, omówił jak AI może być wykorzystywana w sposób etyczny i odpowiedzialny, zapewniając korzyści społeczne i minimalizując potencjalne ryzyka. Gen. Cezary Janowski zaprezentował, jak AI może pomóc w rozwiązaniu problemów geopolitycznych, podkreślając rolę tej technologii w zapewnieniu bezpieczeństwa narodowego.

Kongres naukowy AI&EDU SGMK zorganizowany przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika odbył się w dniach 13 i 14 czerwca br. w Warszawie. Podobnie jak Futurist of the Year SGMK, największy futurologiczny kongres naukowy w 2024 roku, był interdyscyplinarnym miejscem wymiany wiedzy i doświadczenia polskich i zagranicznych ekspertów i badaczy.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami konferencyjnymi oraz relacją wideo z kongresu ->  https://www.youtube.com/@SzkolaKopernika

Scroll to Top
Skip to content