Naukowcy opracowali nową terapię leczenia pacjentów z niewydolności serca. Ich koncepcja polega na „łataniu” serca „plastrami” wyhodowanymi z komórek macierzystych, które zostały przekształcone w komórki mięśnia sercowego.
Za badaniami stoją naukowcy z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Getyndze i Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Szlezwiku-Hosztynie. Badania zostały opublikowane w prestiżowym piśmie „Nature” (DOI: 10.1038/s41586-024-08463-0).
W badaniach naukowcy pobierali komórki krwi i „przeprogramowywali” je w komórki mięśnia sercowego – kardiomiocyty. Następnie osadzali je w żelu kolagenowym i hodowali w specjalnie wykonanej formie. W ten sposób powstawały heksagonalne plastry, składające się z 200 milionów żywych komórek, które można wszczepić na serce, by wspomagały jego pracę.
Naukowcy najpierw testowali plastry na zdrowych makakach królewskich. Przeszczepy nie powodowały żadnych skutków ubocznych. Następnie plastry przeszczepiono zwierzętom z chorym sercem. Badaczom udało się wykazać, że wszczepione łatki serca, składające się z 200 milionów komórek, doprowadziły do odbudowania mięśnia sercowego.
Po makakach naukowcy podjęli próbę wszczepienia swoich plastrów 46-letniej kobiecie z zaawansowaną niewydolnością serca. Łatka została zrobiona z ludzkich komórek pozyskanych od anonimowego dawcy. Po trzech miesiącach pacjentka, której stan był stabilny, otrzymała nowe ludzkie serce.[/caption]
Obecnie trwają testy kliniczne z udziałem15 osób, którym wszczepiono łatki.
Lekarze nie zdecydowali się korzystać z komórek własnych pacjenta. Wyhodowanie łatek trwałoby wówczas zbyt długo i byłoby zbyt drogie. Rozwiązanie, które proponują, wymaga więc stosowania leków immunosupresyjnych – czyli tłumiących pracę układu odpornościowego, który mógłby zaatakować łatkę zbudowaną z „obcej” tkanki.
Badacze podkreślają, że celem terapii nie jest zastąpienie przeszczepów całego serca. Chcą pomóc osobom, które długo oczekują na przeszczep i dla których ryzyko zgonu jest bardzo wysokie.
Źródła: Nature, Guardian, phys.org, www.umg.eu