Nagrody Nobla 2024. Przyznano nagrodę z ekonomii

Laureatami Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych w 2024 roku zostali Daron Acemoglu (MIT), Simon Johnson (MIT) i James A. Robinson (Uniwersytet w Chicago) „za badania nad tym, jak tworzone są instytucje i jak wpływają one na dobrobyt”.

Tegoroczni laureaci przedstawili nowe spojrzenie na przyczyny ogromnych różnic w poziomie dobrobytu między narodami. Jednym z ważnych wyjaśnień są utrzymujące się różnice w instytucjach społecznych – przekazała w uzasadnieniu Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Badając różne systemy polityczne i gospodarcze wprowadzone przez europejskich kolonizatorów, Daron Acemoglu, Simon Johnson i James Robinson wykazali związek między instytucjami a dobrobytem. Opracowali również narzędzia teoretyczne, które mogą wyjaśnić, dlaczego różnice w instytucjach się utrzymują i jak instytucje mogą się zmieniać.

Fundator Nagrody Nobla, Alfred Nobel nie ustanowił w swoim testamencie nagrody z ekonomii. Jest to Nagroda Banku Szwecji w dziedzinie nauk ekonomicznych dla uczczenia pamięci Alfreda. Ufundował ją w 1968 roku szwedzki bank centralny (Sveriges Riskbank) z okazji 300-lecia swojego istnienia. Komitet do spraw Nagrody Nobla wyraził zgodę na tę inicjatywę i od 1969 roku przyznaje to wyróżnienie.

Nagroda Nobla uznawana jest za najbardziej prestiżową, jaką można przyznać ekonomiście. Pierwszą nagrodę w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymali w 1969 roku Ragnar Frisch i Jan Tinbergen.

Źródło: www.facebook.com/nobelprize

W ubiegłym roku laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych została prof. Claudia Goldin z Uniwersytetu Harvarda. Otrzymała ją za badania na temat sytuacji kobiet na rynku pracy.

W 2022 roku nagrodzeni zostali trzej amerykańscy ekonomiści Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond, Philip H. Dybvig za badania na temat banków i kryzysów finansowych oraz wytłumaczenie procesu paniki bankowej.