Naukowcy opracowali pierwszą mapę mózgu owada

Po 12 latach pracy amerykańscy oraz brytyjscy naukowcy opublikowali mapę wszystkich komórek nerwowych i połączeń między nimi u larwy muszki owocowej. To najbardziej zaawansowana jak dotąd mapa mózgu owada.

To przełomowe osiągnięcie przybliża badaczy do poznania mechanizmu funkcjonowania umysłu. Opis badań oraz ich rezultaty zostały opublikowane na łamach pisma „Science” (DOI: 10.1126/science.add9330).

Mapa przedstawia lokalizację wszystkich 3016 neuronów w mózgu larwy muszki owocowej oraz połączenia między nimi. Wg uczonych, stworzona mapa może być kluczowym krokiem do zrozumienia, jak działa mózg.

W konsorcjum FlyWire, które przeprowadziło badania, brali udział między innymi badacze z MRC Laboratory of Molecular Biology w Cambridge, Princeton University, University of Vermont i University of Cambridge.