O uczelni - sgmk
Szkoła Główna Mikołaja Kopernika jest uczelnią publiczną, którą wyróżnia międzynarodowy charakter, interdyscyplinarność i najwyższa jakość nauczania. Została założona w 2023 roku jako żywy pomnik Mikołaja Kopernika, najwybitniejszego z polskich uczonych i wyraz uznania, wdzięczności z okazji 550-lecia jego urodzin. SGMK ma na celu kształcenie elit poprzez włączenie w swoją działalność naukowców, wykładowców i specjalistów z najlepszych ośrodków naukowych w Polsce i na świecie.
SGMK, jest uczelnią publiczną, która łączy w swojej działalności akademickiej i naukowej pięć obszarów „kopernikańskich”, prowadząc szkołę doktorską w ramach następujących kolegiów: Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych w Toruniu, Kolegium Nauk Medycznych w Olsztynie, Kolegium Nauk Prawnych w Lublinie, Kolegium Filozofii i Teologii w Krakowie i Kolegium Nauk Ekonomicznych i Zarządzania w Warszawie. SGMK posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora oraz doktora habilitowanego w dyscyplinach: ekonomia i finanse, nauki prawne, filozofia, nauki teologiczne, astronomia oraz nauki medyczne.
W pierwszym roku akademickim Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika kształcenie rozpoczęło i kontynuuje 54 doktorantów. W działalność Uczelni zaangażowanych jest ponad 120 naukowców, wykładowców i specjalistów z całego świata (współczynnik umiędzynarodowienia kadry wynosi ok. 50%). Uroczyste zwieńczenie roku akademickiego uświetnił wykład pt. „The Future of Europe”, który wygłosił Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, prof. Paul Krugman. Wykłady i zajęcia prowadzili naukowcy i specjaliści z najlepszych ośrodków naukowych (m. in. M.I.T., Oxford University, Stanford University, Princeton University, Harvard University, La Sapienza), w tym szerokie grono laureatów Nagrody Nobla: prof. William E. Moerner (w dziedzinie chemii), prof. Joachim Frank (w dziedzinie chemii), prof. Didier Queloz (w dziedzinie fizyki), prof. Michel Mayor (w dziedzinie fizyki), prof. Arthur B. Mc Donald (w dziedzinie fizyki), prof. James E.B. Peebles (w dziedzinie fizyki), prof. Barry Barish (w dziedzinie fizyki).
Radą Uczelni SGMK jest Prezydium Akademii Kopernikańskiej, której członkami i wykładowcami są m.in. laureaci Nagrody Nobla, Prezesi Agencji Kosmicznych, czy prezesi banków centralnych na świecie.
W pierwszym roku akademickim zorganizowano wiele kongresów, konferencji i seminariów naukowych, w tym: Kongres naukowy Futurist of The Year 2024 (największy futurologiczny kongres naukowy w Europie); Kongres naukowy AI&EDU SGMK (najnowocześniejszy kongres o przyszłości technologii i AI); Debatę Kolegiów SGMK: „Transcending Boundaries: Exploring Humanity, Technology, and Meaning in the Contemporary World”, „Sztuczna inteligencja i prawo”, „Medycyna Nowej Generacji: Integracja wiedzy klinicznej z przełożeniem na praktykę”, „Astronomia dla przyszłości”; Ogólnopolską Konferencja Młodych Naukowców – „Aktualne zagadnienia prawne”; „Religion and Society Conference (RSC)”; Cykl wykładów specjalnych „SGMK -Uniwersytet Przyszłości”; Wykłady Kopernikańskie „Mikołaj Kopernik a Przyszłość”. Studenci i doktoranci SGMK biorą również aktywny udział w krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych.
Naukowcy, wykładowcy, a także doktoranci SGMK są autorami kilku tysięcy publikacji i artykułów naukowych, w tym kilkadziesiąt już opublikowanych i przygotowywanych w bieżącym roku pod auspicjami SGMK. Młodzi naukowcy SGMK zostali docenieni za swoją działalność naukową prestiżowymi nagrodami, takimi jak: Young Investigators Awards – ESPK, czy stypendium programu #START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Utworzenie SGMK nawiązuje do bogactwa osiągnięć najwybitniejszego polskiego uczonego – Mikołaja Kopernika, którego 550. rocznicę urodzin obchodziliśmy 19 lutego 2023 r. Z tego powodu Świętem Szkoły jest dzień 19 lutego, w którym przypadają kolejne rocznice urodzin Patrona Szkoły.
SGMK jest miejscem edukacji innym niż wszystkie w Polsce. Jest owocem idei, dyskusji i działania międzynarodowego środowiska akademickiego z renomowanych międzynarodowych instytucji naukowych. Dzięki niepowtarzalnemu know-how ekspertów – naukowców i praktyków współpracujących z Uczelnią możemy promować idee kopernikańskie na świecie, korzystając z najnowszych zasobów i zdobyczy nauki.
WIZJA
Szkoła Główna Mikołaja Kopernika będzie liderem międzynarodowej edukacji interdyscyplinarnej nastawionej na jakość i praktyczne wykorzystanie wiedzy w dobie rewolucji cyfrowej, który będzie kształcić ekspertów przyszłości w dyscyplinach, którym podwaliny dał dorobek naukowy wybitnego Polaka – Mikołaja Kopernika
MISJA
Szkoła Główna Mikołaja Kopernika to interdyscyplinarna, otwarta na przyszłość i najwyższą jakość kształcenia Uczelnia międzynarodowa, z silnymi korzeniami polskiego dorobku naukowego i kulturowego.
Więcej o Mikołaju Koperniku