Pierwsza bioniczna trzustka ma zostać wszczepiona pacjentowi już w 2026 roku. Chirurg transplantolog prof. Michał Wszoła dokonał przełomu w medycynie, tworząc bioniczną trzustkę za pomocą technologii biodruku 3D. To innowacyjne rozwiązanie może zrewolucjonizować leczenie cukrzycy i przeszczepianie narządów.
Biodruk jako odpowiedź na kryzys w transplantologii
Liczba osób potrzebujących przeszczepu wielokrotnie przewyższa liczbę dostępnych organów. Drogę do produkcji spersonalizowanych narządów dla pacjentów otwiera metoda biodruku. Prof. Michał Wszoła wykorzystał ją, by opracować bioniczną trzustkę. Chce ją wszczepić pierwszemu pacjentowi już w przyszłym roku.
Jak działa bioniczna trzustka?
Bioniczna trzustka stworzona przez zespół prof. Wszoły, przewodniczącego Rady Naukowej Fundacji Badań i Rozwoju Nauki oraz prezesa firmy Polbionica, przywraca organizmowi zdolność do regulacji poziomu cukru we krwi. Kluczem do jej sukcesu jest biodruk, który pozwala odtworzyć strukturę narządu wraz z układem naczyniowym. Proces biodruku przypomina pracę precyzyjnej drukarki. Do strzykawki wprowadza się mieszankę komórek pacjenta i substancji imitującej naturalny matriks (strukturę wspierającą komórki). Biodrukarka układa ten materiał warstwa po warstwie, tworząc kształt narządu. Z drugiej strzykawki dodaje się biotusz, który formuje sieć naczyń krwionośnych. Po zakończeniu procesu i podgrzaniu materiału, struktura staje się gotowa do funkcjonowania w organizmie. Gotowy narząd przechowywany jest w bioreaktorze, gdzie jest odżywiany przez specjalny płyn perfundujący. Dzięki temu można go bezpiecznie przetransportować do szpitala i wszczepić pacjentowi.
Przełomowe badania i nadzieja dla pacjentów
Zespół naukowców zakończył już kluczową fazę badań przedklinicznych. Bioniczna trzustka została z powodzeniem przeszczepiona świniom, co stanowi ważny krok w kierunku testów na ludziach. Prof. Wszoła zapowiada, że badania kliniczne rozpoczną się w najbliższym roku, a pierwsza transplantacja u człowieka może zostać przeprowadzona w 2026 roku.
Realizowany przez firmę Polbionica i Fundację Badań i Rozwoju Nauki projekt bionicznej trzustki w technologii 3D został dofinansowany ze środków NCBR w ramach programu STRATEGMED III. Konsorcjantami w programie są: Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polska Akademia Nauk, Politechnika Warszawska, Warszawski Uniwersytet Medyczny – WUM, Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus. Centrum Leczenia Obrażeń, Spółka MediSpace.
Nowy projekt Polbioniki „Biodrukowana bioniczna trzustka 3D jako terapia na cukrzycę typu 1” został rekomendowany do dofinansowania kwotą ponad 10,8 mln zł w naborze NCBR „Seal of Excellence”, realizowanym w programie Fundusze Europejskie FENG.