Przestrzeń odzwierciedlająca powierzchnię Marsa powstała na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Powstały skrawek Czerwonej Planety tzw. Marsyard będzie wykorzystywany do rozegrania zawodów łazików marsjańskich w ramach tegorocznego wydarzenia kosmiczno-robotycznego European Rover Challenge (ERC) zaplanowanego między 6 i 8 września.
Prace nad kilkusettonową, mierząca blisko 900 metrów kwadratowych konstrukcją trwały przez ostatnie miesiące z udziałem kilkunastu osób: geologów planetarnych, ekspertów logistyki i organizatorów zawodów.
Powstały w sąsiedztwie Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej skrawek Czerwonej Planety to tzw. Marsyard, czyli miejsce, w którym przyszli inżynierowie kosmiczni mogą nauczyć się w bezpieczny sposób operować po powierzchni innej planety skonstruowanymi przez siebie robotami marsjańskimi. To właśnie między innymi na tym polega European Rover Challenge, prestiżowe wydarzenie kosmiczno-robotyczne, organizowane od 10 lat w Polsce przez Europejską Fundację Kosmiczną. Tegoroczna edycja odbędzie się po raz pierwszy w Krakowie. Rywalizować w niej będzie 27 zespołów studenckich z 12 krajów. Krakowski tor, w odróżnieniu od poprzednich edycji, odzwierciedla inną część Marsa.
Marsyard skonstruowany jest z kilkuset ton czerwonego porfiru z podkrakowskiej kopalni Zalas. To skała, która występuje w okolicach Krakowa i – według konstruktorów – doskonale oddaje niektóre właściwości powierzchni Marsa.
Tegoroczny European Rover Challenge odbędzie się w dniach 6–8 września na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich fanów Marsa, kosmosu i technologii kosmicznych. Podczas tej edycji ERC, dzięki partnerstwu z Agencją Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA), odbędzie się także jedno z ośmiu europejskich spotkań platformy networkingowej ASSINI Matchmaking, wspierającej startupy z branży kosmicznej.
Organizatorami 10. edycji European Rover Challenge są Europejska Fundacja Kosmiczna oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Projekt finansowany jest ze środków budżetu państwa, przyznanych przez ministra nauki.
European Rover Challenge (ERC) to coroczne międzynarodowe zawody robotów marsjańskich, w których biorą udział drużyny z całego świata. Zawody, podobnie jak University Rover Challenge, należą do Rover Challenge Series – ligi najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie. ERC to także największe wydarzenie robotyczno-kosmiczne w Europie skierowane do świata nauki i biznesu, sektora nowych technologii oraz do szerokiej publiczności. Konkurs organizowany jest od 2014 r. w Polsce.