„Prewencja onkologiczna w czasach genomowych” – wykład inauguracyjny prof. dr hab. n. med. Krystiana Jażdżewskiego w SGMK

Wykład inauguracyjny prof. dr hab. n. med. Krystiana Jażdżewskiego w SGMK

Podczas Uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2024/2025 w Szkole Głównej Mikołaja Kopernika, wybitny genetyk i endokrynolog, prof. dr hab. n. med. Krystian Jażdżewski, wygłosił wykład zatytułowany „Prewencja onkologiczna w czasach genomowych”. W swoim wystąpieniu profesor przedstawił przełomowe podejście do walki z nowotworami oparte na analizie genomu i nowoczesnych metodach diagnostyki genetycznej.

Prof. Jażdżewski zwrócił uwagę na alarmujące statystyki – co trzeci Polak może zachorować na nowotwór w swoim życiu, co oznacza, że 12,5 miliona osób w Polsce jest narażonych na tę diagnozę. W szczególności podkreślił ryzyko związane z rakiem piersi, prostaty oraz jelita grubego. Jednak, jak zauważył, nie każdy ma takie samo ryzyko rozwoju nowotworu – wszystko zależy od indywidualnego zestawu genów, czyli genomu, który wpływa na to, jak ciało reaguje na różne czynniki ryzyka.

Geny a prewencja nowotworów
Podczas wykładu prof. Jażdżewski wyjaśnił, że u co piątego pacjenta chorującego na nowotwór, przyczyną jest obecność wrodzonej mutacji genetycznej. W Polsce może to dotyczyć aż 2,5 miliona osób. Profesor podkreślił znaczenie badań genomowych, które mogą zidentyfikować te osoby, zanim choroba się rozwinie. „Mówimy odważnie: przebadajmy wszystkich Polaków i znajdźmy każdą osobę zagrożoną, aby nikt przedwcześnie nie umarł na raka” – zaapelował.

Prof. Jażdżewski wskazał, że współczesna diagnostyka genetyczna pozwala na badanie 70 genów związanych z ryzykiem rozwoju nowotworów. Dzięki nowoczesnym technikom sekwencjonowania genomu, za jedynie kilkaset złotych można określić, które osoby mają predyspozycje do nowotworów i zaproponować im konkretne działania prewencyjne, takie jak zmiana stylu życia, farmakoterapia lub regularne badania profilaktyczne.

Rola genomu w medycynie precyzyjnej
W prelekcji prof. Jażdżewski wyjaśnił, że prewencja onkologiczna w oparciu o genom jest kluczowym elementem tzw. medycyny precyzyjnej, która zakłada indywidualne podejście do pacjenta już na etapie zapobiegania chorobom, a nie tylko ich leczenia. Przykładowo, osoby z mutacją genów związanych z rakiem jelita grubego powinny zacząć badania kolonoskopowe już w wieku 25 lat, zamiast czekać do 50. roku życia, jak zalecają ogólne wytyczne. Podobnie, osoby z mutacjami w genach BRCA1 i BRCA2 mają znacznie wyższe ryzyko zachorowania na raka piersi lub prostaty i powinny podejmować bardziej radykalne kroki, takie jak profilaktyczne operacje.

Zapraszamy do obejrzenia całego wykładu prof. dr hab. n. med. Krystiana Jażdżewskiego na kanale YouTube Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, aby poznać więcej szczegółów na temat prewencji onkologicznej i innowacyjnych podejść w medycynie precyzyjnej.

Nagranie wykładu pochodzi z transmisji na żywo Uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2024/2025 Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.