Prof. Gertruda Uścińska rektorem Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika | SGMK

Rektor SGMK, prof. Gertruda Uścińska

Prof. Gertruda Uścińska objęła funkcję p.o. rektora Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, zastępując na tym stanowisku ustępującego prof. Fabrizio Gulimondi.

Rektor SGMK, prof. Gertruda Uścińska

Profesor doktor habilitowany, prawnik, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego i innych uczelni w kraju i zagranicą z kilkudziesięcioletnim doświadczaniem. Kierownik Centrum Studiów nad Zabezpieczeniem Społecznym na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Rady Naukowej Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz Rady Naukowej Dyscyplin Nauki o Polityce Administracji oraz Nauki o Bezpieczeństwie na Uniwersytecie Warszawskim.

W latach 2012 – 2016 prodziekan ds. studenckich Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Członek Komisji ds. Ocen Nauczycieli Akademickich WDINP (2008-2012), Komisji Senackiej ds. Studentów, Doktorantów i Jakości Kształcenia (2012-2016) oraz przewodnicząca Zespołu ds. przewodów doktorskich w zakresie nauk o polityce publicznej (2017-2019).

Przewodnicząca Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk. Przewodnicząca Komisji ds. ubezpieczenia emerytalnego, inwalidzkiego i rentowego Międzynarodowego Stowarzyszenia Zabezpieczenia Społecznego z siedzibą w Genewie (International Social Security Association), powstałego pod auspicjami Międzynarodowej Organizacji Pracy. Członek Biura Zarządzającego ISSA, reprezentujący Europę oraz przewodnicząca Komitetu Sterującego Europejskiej Sieci ISSA. Członek Rady ds. Społecznych Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Posiada bogate doświadczenie dydaktyczne. Promotor kilkudziesięciu prac licencjackich, magisterskich i ośmiu doktorskich. Recenzentka prac doktorskich, w przewodach habilitacyjnych i profesorskich.

Ekspert, badacz i specjalista prawa międzynarodowego, prawa zabezpieczenia społecznego, prawa pracy, koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego i swobody przepływu osób. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa międzynarodowego, prawa zabezpieczenia społecznego, prawa europejskiego, porównawczej polityki społecznej.

W latach 2016 – 2024 Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ogólnopolskiej instytucji publicznej zakresie zarządzania zabezpieczeniem społecznym i finansami publicznymi. Inicjatorka reform w obszarze informatycznym ZUS, które uczyniły z tej instytucji nowoczesny e-Urząd.

Inicjatorka, uczestniczka procesu legislacyjnego oraz realizatorka kluczowych społecznie i ekonomicznie reform mających istotne znaczenie dla państwa i obywateli. Współautorka założeń i projektów dotyczących tarczy antykryzysowej COVID-19 (2020 – 2022). Uczestniczka procesu legislacyjnego rozwiązań prawnych skierowanych do uchodźców z Ukrainy i realizator form wsparcia (2022-2023).

Jest uznanym autorytetem w kraju i za granicą w dziedzinie prawa pracy, zabezpieczenia społecznego, koordynacji systemów zabezpieczenia i swobody przepływu osób.

Ekspert w programach badawczych uczelni wyższych i instytutów naukowo-badawczych państw członkowskich Unii Europejskiej (uniwersytety w Antwerpii i Gandawie, Instytut Maksa Plancka i in.) w związku z realizacją programów unijnych (Consensus, Special, LAW, trESS, FreSsco), kierownik i ekspert projektów badawczych polskich i międzynarodowych.

Redaktor naczelna pisma „Zabezpieczenie Społeczne. Teoria, Prawo, Praktyka”. Wygłaszała wykłady m.in. w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, Japonii, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Belgii, Niemczech. Jest wybitnym specjalistą w obszarze stosowania prawa ubezpieczeń społecznych i międzynarodowego prawa socjalnego.