Szkoła Główna Mikołaja Kopernika

Profesor Harvardu Michael Brodie – Rewolucja AI zmienia świat: Filozofia, korzyści i wyzwania | Kongres AI&EDU SGMK

Wykład prof. Harvardu Michaela Brodiego

Michael L. Brodie – ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji i big data, profesor na Uniwersytecie Harvarda i M.I.T., podczas kongresu naukowego AI&EDU SGMK wygłosił prelekcję „Rewolucja AI zmienia nasz Świat: Filozofia, Korzyści i Wyzwania”.

Podczas wystąpienia Dr Brodie podkreślił, że rewolucja sztucznej inteligencji dokonała fundamentalnych zmian w różnych aspektach życia, począwszy od prostych codziennych zastosowań, jak na przykład popularny chatbot ChatGPT, który naśladuje ludzką rozmowę. Przypomniał słowa Alana Turinga, który przewidywał, że komputery osiągną poziom ludzkiej inteligencji, kiedy nie będzie można ich odróżnić od ludzi w komunikacji.

Dr. Brodie szczegółowo omówił AI opartą na analizie danych, podkreślając, że jest to o wiele więcej niż tylko pojęcie AI, obejmujące technologie takie jak uczenie maszynowe, przetwarzanie języka naturalnego i rozpoznawanie obrazów. Zauważył, jak nowoczesne rozwiązania w dziedzinie AI zrewolucjonizowały wiele obszarów, zastępując długotrwałe metody opracowane przez poprzednie pokolenia.

Wyjaśnił również, że technologia AI opiera się na inspiracji neurologicznej, naśladując budowę ludzkiego mózgu, który składa się z miliardów neuronów i połączeń. Przedstawił działanie sieci neuronowych, które uczą się rozpoznawać wzorce w danych, na przykład rozróżniając obrazy krzeseł, pizz i domów na podstawie milionów zdjęć.

Naukowiec podkreślił, że jednym z największych wyzwań związanych z AI jest jej nieprzejrzystość – nie rozumiemy dokładnie, jak działają niektóre zastosowania AI i jakie są dokładność i wiarygodność ich wyników. Zwrócił uwagę na potrzebę stosowania technik inżynieryjnych, które zapewnią bezpieczeństwo i zgodność z wartościami humanitarnymi.

Dr Brodie poruszył także pozytywne aspekty AI, takie jak szybsze prognozowanie struktury białek czy personalizacja medycyny dzięki genomice. Z drugiej strony, zaznaczył, że AI ma potencjał zarówno tworzenia nowych miejsc pracy, jak i ich eliminacji, co ma już miejsce w dziedzinie programowania komputerowego, gdzie narzędzia AI zaczynają zastępować ludzi.

Wykład dr. Brodiego dostarczył kompleksowego spojrzenia na aktualny stan i przyszłość sztucznej inteligencji, podkreślając zarówno jej ogromny potencjał, jak i kluczowe wyzwania, przed którymi stoją społeczeństwa i naukowcy na całym świecie.

Kongres naukowy AI&EDU SGMK zorganizowany przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika odbył się w dniach 13 i 14 czerwca br. w Warszawie. Podobnie jak Futurist of the Year SGMK, największy futurologiczny kongres naukowy w 2024 roku, był interdyscyplinarnym miejscem wymiany wiedzy i doświadczenia polskich i zagranicznych ekspertów i badaczy.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami konferencyjnymi oraz relacją wideo z kongresu:
https://www.youtube.com/@SzkolaKopernika

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika
Międzynarodowość, Interdyscyplinarność, Wysoka jakość nauczania

Uczelnia SGMK jest nowym ośrodkiem akademickim, który czerpie inspirację bezpośrednio z osiągnięć jednego z najwybitniejszych polskich naukowców, Mikołaja Kopernika. Szkoła Główna Mikołaja Kopernika zapewnia studentom bezpośredni dostęp do wiedzy naukowców i specjalistów z najlepszych ośrodków naukowych, w tym wielu laureatów Nagrody Nobla. Od samego rozpoczęcia działalności SGMK stawia na wysoką jakość nauczania, interdyscyplinarność i międzynarodowość.

Nowe kierunki studiów podyplomowych w obszarze, cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji oraz komunikacji i futurologii

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika wyznacza trendy w nauczaniu. Uruchomiliśmy jedne z pierwszych studiów podyplomowych na kierunku Communications and strategic foresight, a także Cybersecurity and security of financial and public institutions (AI)Zapraszamy!

Serdecznie zapraszamy również na kolejną edycję elitarnych studiów MBA „Bankowość i system finansowy”.

Scroll to Top
Skip to content