Nowatorskie w skali światowej i kraju rozwiązania technologiczne są już dostępne dla polskich pacjentów: W Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach odbyły się trzy nowatorskie operacje wszczepienia implantów słuchowych. Po raz pierwszy w świecie całkowicie wszczepiono implant Mi2000 u pacjenta z częściową głuchotą. Po raz pierwszy w Polsce wszczepiono implant SENTIO osobie dorosłej oraz po raz pierwszy implant ucha środkowego typu OSIA zastosowano u dziecka.
Operacje przeprowadzili prof. Henryk Skarżyński oraz prof. Piotr H. Skarżyński wraz z zespołem. To kamień milowy w światowej otochirurgii.
Wśród zoperowanych chorych jest 36-letnia pacjentka z częściową głuchotą, której wszczepiono implant całkowicie ukryty pod skórą. Pacjentka po operacji czuje się dobrze. Dotychczas korzystała z tradycyjnego implantu ślimakowego, teraz będzie miała porównanie z działaniem tego nowego i dotychczas używanego.
System całkowicie wszczepionego implantu ślimakowego Mi2000
Światowe Centrum Słuchu znalazło się w grupie pierwszych na świecie ośrodków (po Belgii i Niemczech), gdzie takie urządzenie zostało wszczepione w ramach badań klinicznych. To przełomowa technologia stanowiąca znaczący krok w dziedzinie implantów słuchowych – pierwszy całkowicie wszczepiany implant ślimakowy. Tradycyjny system implantu ślimakowego składa się z dwóch głównych elementów: zewnętrzny procesor dźwięku wykrywa dźwięki oraz implant wewnętrzny (umieszczony pod skórą, za uchem), do którego przesyłane są dźwięki. Taka budowa powoduje pewne ograniczenia – zewnętrzne procesory dźwięku, bywają podatne na uszkodzenia, mogą powodować dyskomfort w codziennym użytkowaniu i są widoczne, co może zniechęcać niektóre osoby. System Mi2000 rozwiązuje te problemy, oferując całkowicie wszczepiane rozwiązanie, w którym cały system, w tym procesor dźwięku, jest dyskretnie umieszczony pod skórą bez urządzeń zewnętrznych. Zdecydowanie poprawia to komfort pacjenta i jakość codziennej komunikacji międzyludzkiej.
Implant słuchowy ucha środkowego – SENTIO
Polska jest trzecim krajem na świecie, po USA i Niemczech, gdzie przeprowadzano dotychczas operacje wszczepienia tego implantu. To jedno z najnowocześniejszych na świecie rozwiązań w tym obszarze – światową certyfikację otrzymał w lipcu 2024 r.
Implant przeznaczony jest dla pacjentów dotkniętych przewodzeniowym i mieszanym niedosłuchem oraz jednostronną głuchotą. Jest najmniejszym, aktywnym implantem słuchowym ucha środkowego, wykorzystującym kostne przewodnictwo dźwięku. Jego rozmiar umożliwia zastosowanie szerokiej grupie pacjentów, u których inne rozwiązania nie były możliwe z powodu wielu ograniczeń wynikających z trudnych warunków anatomicznych lub nabytych uszkodzeń pozapalnych czy pourazowych.
Implant słuchowy ucha środkowego typu OSJA 3
System OSJA 3 to aktywny przezskórny system słuchowy działający na zasadzie przewodnictwa kostnego, który wykorzystuje stymulację piezoelektryczną do przesyłania dźwięku przez kość ucha środkowego do ucha wewnętrznego.
Różnorodność anatomicznych, genetycznych oraz fizjologicznych wad i chorób słuchu wciąż stanowi wyzwanie w otorynolaryngologii. Kolejne innowacyjne rozwiązania pojawiające się każdego roku odpowiadają na potrzeby terapeutyczne rosnącej liczby pacjentów.