Prof. dr hab. Gertruda Uścińska, Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika wzięła udział w konferencji historyczno-prawnoustrojowej „Tysiąc lat obecności Polski w elicie państw europejskich” zorganizowanej w ramach obchodów Jubileuszu Tysiąclecia Korony Polskiej.
Konferencja naukowa zorganizowana przez Ordo Iuris w gmachu Trybunału Konstytucyjnego z okazji tysięcznej rocznicy koronacji pierwszego króla Polski poświęcona jest refleksji na temat miejsca Polski w Europie. Jak koronacja Bolesława Chrobrego wpłynęła na historię Polski? Co powstanie nowego królestwa znaczyło dla średniowiecznej Europy? Przed jakimi wyzwaniami staje obecnie Rzeczpospolita Polska? Podczas wydarzenia głos zabierają eksperci z dziedziny, prawa, historii, ekonomii czy filozofii. Konferencję otworzył prezes Trybunału Konstytucyjnego prok. Bogdan Święczkowski.
„Tysiąc lat temu, akt koronacji Bolesława Chrobrego stanowił fundamentalny przełom w historii naszego narodu. Polska dołączyła wówczas do elitarnego grona europejskich królestw, zyskując podmiotowość polityczną i uznanie międzynarodowe. To wydarzenie było swoistym „aktem założycielskim” naszej obecności w Europie jako równoprawnego partnera” – powiedziała prof. Uścińska w wystąpieniu otwierającym konferencję.
Jak podkreśliła Rektor SGMK stojąc w murach Trybunału Konstytucyjnego, dostrzegamy wyraźną ciągłość między tamtym momentem dziejowym a współczesną Rzeczpospolitą. Podobnie jak koronacja Chrobrego utwierdziła suwerenność Polski na gruncie obowiązujących wówczas praw w średniowiecznej Europie, tak Trybunał Konstytucyjny stoi dziś na straży naszej niepodległości zapewniając, że żadne normy sprzeczne z polską Konstytucją nie mogą zostać narzucone naszemu państwu.
„Dzisiejsza konferencja to nie tylko akademicka refleksja nad przeszłością, lecz również próba zrozumienia naszej teraźniejszości i wyzwań przyszłości. Tysiącletnia obecność Państwa Polskiego w Europie zobowiązuje nas do nieustanego pytania o nasze miejsce w zmieniającym się świecie oraz do tego by jak najlepiej zabezpieczyć fundamentalne wartości Rzeczypospolitej Polskiej” – podkreśliła Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.
Prof. Uścińska wskazała także, że kształcenie elit – nie tylko intelektualnych, ale także politycznych i administracyjnych – jest kluczowe dla utrzymania i rozwoju suwerennej państwowości. „ Polska – państwo o tysiącletniej historii – stoi dziś przed wyzwaniami zupełnie nowej natury: demograficznymi, cyfrowymi, migracyjnymi czy geopolitycznymi. Nie musi wybierać między nowoczesnością a tożsamością, lecz właśnie na jej gruncie dążyć do dalszego rozwoju i budowy silnej podmiotowości prawnoustrojowej” – powiedziała Rektor SGMK.
Jak zaznaczyła, w tym szczególnym czasie powinniśmy kierować nasze skupienie do nauki i edukacji, które stanowią instrument strategiczny dla wzmocnienia państwowości, by kształtować świadomych, kompetentnych i mądrych obywateli gotowych do podmiotowego działania i dalszego rozwoju Państwa Polskiego.
Wśród prelegentów będą też prawnicy – prof. Anna Łabno, prof. Elżbieta Karska, prof. Gertruda Uścińska, dr hab. Krzysztof Szczucki, dr Marcin Olszówka, dr Łukasz Bernaciński czy adw. Jerzy Kwaśniewski. Głos zabiorą również historycy – prof. Wojciech Polak, prof. Mirosław Szumiło i Krzysztof Rak. W konferencji uczestniczyć będą także filozofowie – dr hab. Jacek Janowski i dr hab. Włodzimierz Dłubacz. Z punktu widzenia ekonomisty głos zabierze prof. Zbigniew Krysiak.
Wykłady będą dotyczyły tematów takich jak wkład Polaków w rozwój średniowiecznego prawa międzynarodowego, ewolucja relacji państwo-Kościół na przestrzeni dziejów, kwestia niemiecka a równowaga sił w Europie czy Polska w kręgu kultury chrześcijańskiej. Konferencję zakończy panel dyskusyjny na temat zagrożeń dla suwerenności i pozycji międzynarodowej Polski.
Prof. dr. hab. Gertruda Uścińska, Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika objęła patronat honorowy nad konferencją.