W dniach 20-22 grudnia 2024 r. Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach (Grecja) był organizatorem Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Religia, geopolityka i prawa człowieka. Ochrona i bezpieczeństwo miejsc kultu”. Dr Michaela Moravčíková, prof. SGMK z Kolegium Nauk Prawnych Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika wzięła udział w panelu dot. modeli ochrony dziedzictwa kultury religijnej i miejsc kultu religijnego.
Konferencja jest częścią programu serii wydarzeń naukowych zatytułowanych Religia, geopolityka i globalne bezpieczeństwo, których organizatorem jest Wydział Teologiczny Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach.
Wydarzenie zgromadziło wybranych czołowych ekspertów w dziedzinie stosunków Państwo–Kościół z Europy (Grecja, Polska, Włochy, Wielka Brytania, Belgia, Serbia), Azji (Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie) i Ameryki Północnej (Stany Zjednoczone). Głównym celem Konferencji było zbadanie wpływu napięć geopolitycznych na bezpieczeństwo miejsc świętych, w szczególności miejsc przeznaczonych do gromadzenia się wiernych i sprawowania kultu. Celem było również zaprezentowanie najlepszych praktyk, które zapewniają ochronę i bezpieczeństwo takich świętych przestrzeni.
Dr Michaela Moravčíková, prof. SGMK aktywnie uczestniczyła w Konferencji na zaproszenie organizatorów z referatem pt. „Restytucja majątku między Kościołem prawosławnym i greckokatolickim na Słowacji. Ingerencja państwa jako przykład dobrej praktyki”. Referat był częścią panelu Modele ochrony dziedzictwa kultury religijnej i miejsc kultu religijnego.
Oprócz pracowników naukowych w Konferencji wzięli również udział przedstawiciele organizacji rządowych oraz organizacji cywilnych i zawodowych zajmujących się bezpieczeństwem narodowym i globalnym, sędziowie, wysocy rangą przedstawiciele sił zbrojnych, przedstawiciele samorządów, a także analitycy bezpieczeństwa i studenci uczelni. Każda sesja Konferencji generowała stymulującą dyskusję i zastanawiała się nad najnowszymi przejawami ekstremizmu i antysemityzmu. Zaproponowano przykłady dobrych praktyk w zakresie zapobiegania negatywnym zjawiskom związanym z wielokulturowością i wieloreligijnością, a także udane programy edukacyjne w tej dziedzinie.