Udział Rektor SGMK w inauguracji roku akademickiego UKSW

Prof. dr hab. Gertruda Uścińska, Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika wzięła udział w uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2024/2025 na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uroczystość rozpoczęcia roku akademickiego 2024/2025 zgromadziła wspólnotę akademicką i zaproszonych gości, odbyła się 10 października na kampusie przy ul. Wóycickiego.

Inaugurację w auli im. Roberta Schumana poprzedziła Msza Święta w kościele akademickim pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. Uroczystej Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz Wydziałów Kościelnych UKSW. Mszę św. koncelebrowali ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW wraz z kapłanami UKSW.

Chciałbym, abyśmy w 25-lecie utworzenia Uczelni nade wszystko przypominali sobie w sposób szczególny, że marką UKSW jest zarówno tradycja jak i nowoczesność, wiara i rozum – mówił podczas inauguracji nowego roku akademickiego ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW. Źródło: UKSW.

W przemówieniu inauguracyjnym ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW przypomniał zebranym, że Uniwersytet obchodzi w tym roku srebrny jubileusz, zaś jego poprzedniczka – Akademia Teologii Katolickiej – 70. lecie istnienia. W swoim wystąpieniu powrócił do historii związanej z początkami UKSW. „Symbolicznym sięgnięciem do korzeni” nazwał Rektor UKSW wygłoszenie wykładu inauguracyjnego przez prof. Alojzego Z. Nowaka, rektora Uniwersytetu Warszawskiego. To bowiem właśnie zlikwidowane przez komunistów wydziały teologii na Uniwersytecie Warszawskim, a także na Uniwersytecie Jagiellońskim dały początek Akademii Teologii Katolickiej, traktowanej, jak mówił ks. prof. Ryszard Czekalski, początkowo z rezerwą, z czasem zaś otoczonej „ogromną troską” przez kard. Stefana Wyszyńskiego, który rozumiał „jak wielka jest rola uczelni wyższych w kształtowaniu świadomych pokoleń obywateli”.

List z życzeniami do społeczności UKSW skierował prezydent RP Andrzej Duda. W przesłaniu odczytanym przez Dyrektora Generalnego w Kancelarii Prezydenta RP, Panią Barbarę Brodowską-Mączkę, prezydent Andrzej Duda podkreślił, że jubileusz 25. lecia, czas pełen „dumy i satysfakcji z dotychczasowych dokonań”, powinien być zarazem czasem refleksji nad wyzwaniami przyszłości.

Immatrykulację nowo przyjętych studentów i doktorantów Uniwersytetu przeprowadziła dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., prorektor ds. studenckich i kształcenia.

Ślubowanie złożyli studenci reprezentujący wszystkie kierunki kształcenia na UKSW oraz doktoranci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w rekrutacji do Szkoły Doktorskiej UKSW.

Po ślubowaniu głos zabrali: przewodnicząca Samorządu Studentów Aleksandra Radwańska i przewodnicząca Samorządu Doktorantów mgr Mariola Pirek.

O przyszłości uniwersytetów mówił w wykładzie inauguracyjnym prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego. Źródło: UKSW.

Prof. Alojzy Z. Nowak, gratulując Uniwersytetowi Kardynała Stefana Wyszyńskiego krzewienia ducha otwartości, tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka, jako najważniejszych wartości akademickich, mówił, że główną misją uniwersytetu pozostaje, także w dzisiejszym świecie, dążenie do prawdy.