Vivat Academia, Vivant Professores! Uroczysta inauguracja roku akademickiego SGMK z udziałem Prezydenta RP

W Szkole Głównej Mikołaja Kopernika z udziałem władz państwowych, rektorów szkół wyższych, zaproszonych gości, społeczności akademickiej SGMK uroczyście zainaugurowano rok akademicki 2024/2025. Gościem honorowym uroczystości był Prezydent RP Andrzej Duda.

Cieszę się, że ten szczególnie uroczysty dzień w życiu uczelni mogę świętować wraz z państwem w gronie znakomitych naukowców” – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2024/2025 w Szkole Głównej Mikołaja Kopernika.

Indywidualne podziękowania Prezydent Andrzej Duda skierował do rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika – prof. dr hab. Gertrudy Uścińskiej. „Szczególne wyrazy uznania kieruję ku pani rektor Gertrudzie Uścińskiej, której długoletnie doświadczenie w kierowaniu instytucjami publicznymi oraz działalności akademickiej ma nieocenione znaczenie dla kształtowania nowej uczelni, jaką jest Szkoła Główna Mikołaja Kopernika„.

Podobnie jak w wielu ośrodkach akademickich w Polsce, również i tutaj społeczność uczelni powraca do wytężonej pracy podejmując nowe wyzwania i wyznaczając ambitne cele na nadchodzący rok akademicki. Każdy nowy etap wiąże się jednak z refleksją nad sobą, nad obraną edukacyjną ścieżką, a także nad tym, jak efektywnie kontynuować kształcenie i poszerzać wiedzę. Życzę wszystkim państwu – i wykładowcom i studentom, aby kroczyli państwo przez najbliższe miesiące, jasno wytyczonymi ścieżkami. I by kolejny etap podróży przez świat nauki przyniósł wszystkim państwu i uczelni znakomite owoce” – powiedział Prezydent.

Przypomniał, że to z jego inicjatywy powstała Szkoła Główna Mikołaja Kopernika. „Gdy w marcu 2022 r. występowałem z inicjatywą ustawodawczą, która zapoczątkowała cały ten projekt kopernikański – jak mówimy – miałem przeświadczenie, że jest to wielka szansa dla naszej nauki i szkolnictwa. I to przekonanie pozostaje dzisiaj we mnie równie silne jak wtedy. Szkoła Główna Mikołaja Kopernika wciąż znajduje się na wczesnym etapie rozwoju, a mimo tego już może poszczycić się osiągnięciami. Gratuluję państwu udanej współpracy z ponad setką naukowców, wykładowców i specjalistów z całego świata” – powiedział prezydent Duda.

Rektor SGMK prof. Gertruda Uścińska podkreśliła znaczenie interdyscyplinarności i międzynarodowego charakteru uczelni, dziękując wszystkim za współtworzenie unikalnego środowiska akademickiego. Szczególne wyrazy uznania skierowała do kadry naukowej oraz studentów, życząc im odwagi badawczej i nieustępliwości w dążeniu do odkrywania tajemnic świata.

Ślubowanie złożyli doktoranci Szkoły Doktorskiej Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika z najlepszymi wynikami.

Wykład inauguracyjny pt. „Prewencja onkologiczna w czasach genomowych/ Cancer prevention in the genomic era” wygłosił Prof. Dr hab. n. med. Krystian Jażdżewski. Profesor medycyny, wybitny genetyk i endokrynolog, kierownik Laboratorium Genetyki Nowotworów Człowieka Uniwersytetu Warszawskiego. Założyciel Warsaw Genomics, Instytucji diagnostycznej tworzącej unikatowe testy genomowe, umożliwiające personalizowaną profilaktykę anty-nowotworową. Za swoją działalność i odkrycia naukowe został wielokrotnie nagrodzony.