Specjalistyczna antena, która posłuży do komunikacji z satelitami została zamontowana na dachu Centrum Technologii Kosmicznych Akademii Górniczo-Hutniczej. Będzie w stanie śledzić ruch najmniejszego polskiego satelity HYPE, który jeszcze w styczniu w 2025 r. zostanie wysłany na orbitę.
Do instalacji anteny wykorzystano specjalistyczny dźwig, który umieścił sprzęt na budynku, w którym na co dzień pracują konstruktorzy satelity HYPE, młodzi zrzeszeni w kole naukowym SatLab.
Antena o średnicy 4,5 m i wadze 105 kg przygotowana jest do odbierania oraz nadawania sygnałów w paśmie amatorskim 70 cm i 13 cm. W praktyce oznacza to możliwość obustronnej komunikacji z satelitą, w szczególności zbierania danych wysyłanych przez urządzenie.
Antena wyposażona jest m.in. w stację pogodową, która będzie dostarczać badaczom i badaczkom danych dotyczących prędkości wiatru, temperatury czy warunków pogodowych. Informacje meteorologiczne pozwolą użytkownikom anteny korygować jej ułożenie i tym samym ochronić ją np. przed działaniem silnego i porywistego wiatru. Antena służąca do komunikacji z satelitą jest niezbędnym elementem infrastruktury w projektach związanych z kosmosem. Umożliwia nawiązywanie i utrzymywanie stałej łączności z obiektami na orbicie, co z kolei umożliwia szybkie reagowanie na potencjalne problemy techniczne, a także na bieżące odbieranie wyników eksperymentów realizowanych na pokładzie satelity.
Koło naukowe SatLab, pracujące nad najmniejszym polskim satelitą planuje wynieść sprzęt na niską orbitę okołoziemską jeszcze w styczniu tego roku (przewidywany termin wyniesienia na orbitę to 14 stycznia br.). Misja satelity potrwa około pół roku.
Żródło zdjęć: www.agh.edu.pl