Egipsko-amerykański zespół archeologiczny odnalazł królewski grobowiec, pochodzący prawdopodobnie z XVIII-XVI w. p.n.e. Znalezisko rzuca nowe światło na tę epokę w dziejach starożytnego Egiptu.
O odkryciu poinformowało egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności. W opublikowanym oświadczeniu poinformowano, że w czasie prac archeologicznych prowadzonych w prowincji Sauhadż w południowym Egipcie, na stanowisku archeologicznym „Góra Anubisa” odnaleziono grobowiec nieznanego faraona, który składa się z wapiennej komory grobowej zwieńczonej sklepieniami z cegły mułowej.
Grobowiec ma pięć metrów wysokości. Po obu stronach wejścia znajdują się inskrypcje poświęcone Izydzie i Neftydzie, egipskim boginiom. Wewnątrz grobowca widoczne są pozostałości hieroglificznych inskrypcji, których stan zachowania nie jest najlepszy. Zdaniem badaczy napisy prawdopodobnie zawierały imię zmarłego.
Odkrycia dokonano na świętej górze w pobliżu starożytnego miasta Abydos. Piramidalny szczyt „Góry Anubisa” był częścią kompleksu grobowego władcy Senusereta III, który panował w latach 1878-1839 p.n.e. w czasach XII dynastii w okresie Średniego Państwa.
Szczyt górski jako nekropolię wykorzystywali również władcy z krótkotrwałej, lokalnej dynastii Abydos, która rządziła fragmentami Środkowego i Górnego Egiptu w okresie Drugiego Okresu Przejściowego, czyli w czasie między Średnim a Nowym Państwem (ok. XVIII-XVI w. p.n.e.).
Źródło: rmf24.pl, National Geographic.