Czarne wilki nagrała jedna z fotopułapek zainstalowana przez naukowców z Fundacji SAVE Wildlife, którzy badają życie wilków w regionie świętokrzyskim. Przyrodnicy podkreślają, czarne wilki występują w przyrodzie, jednak w naszej szerokości geograficznej to rzadkość.
Fundacja SAVE Wildlife, która od lat obserwuje wilki w świętokrzyskich lasach, chce zbadać czy czarne drapieżniki pozostaną na stałe w regionie. Planują również badania genetyczne nagranych osobników.
Jak informuje Fundacja wilki o ciemnym ubarwieniu pojawiają się bardziej lub mniej sporadycznie w wielu miejscach na świecie. Powszechne są w Ameryce Północnej, zwłaszcza w jednym z najsławniejszych parków narodowych – Yellowstone. W Europie występują zdecydowanie dużo rzadziej. W Polsce przypadki ich obserwacji nie są częste i rzadko kiedy są udokumentowane.
Umaszczenie takie jest wynikiem mutacji genetycznej związanej z genem K-locus, a dokładniej z jego wersją (allelem) KB, który powoduje nadprodukcję melaniny, barwnika odpowiadającego za ciemne ubarwienie sierści.