Prof. Gertruda Uścińska, Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, wzięła udział w międzynarodowej konferencji „Federalizzazione della Unione Europea: più Luci o Ombre?” – „Federalizacja Unii Europejskiej: szanse czy zagrożenie?”, organizowanej w Senato della Repubblica.
W swoim wykładzie Prof. Uścińska poruszyła kluczowe zagadnienia dotyczące federalizacji Unii Europejskiej, zwracając szczególną uwagę na wyzwania i korzyści wynikające z pogłębiania integracji europejskiej.
Podczas wystąpienia Rektor skupiła się na tematach związanych ze swobodą przepływu osób oraz koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego w UE, podkreślając ich rolę w budowaniu solidarności między państwami członkowskimi. Prof. Uścińska podkreśliła, że chociaż proces federalizacji niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak wzmocnienie współpracy międzynarodowej i zwiększenie stabilności gospodarczej, to wiąże się również z licznymi wyzwaniami prawnymi i politycznymi.
Konferencja zgromadziła wybitnych ekspertów z różnych dziedzin, umożliwiając wymianę poglądów i analizę przyszłości Unii Europejskiej w kontekście federalizacji. Wykład Prof. Uścińskiej spotkał się z dużym zainteresowaniem uczestników i był cennym wkładem w debatę na temat przyszłości integracji europejskiej.
Wydarzenie jest współorganizowane przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika oraz Uniwersytet Rzymski „Foro Italico” w ramach porozumienia zawartego w czerwcu br. w trakcie kongresu naukowego AI&EDU SGMK.
Nagranie wykładu dostępne jest na kanale YouTube Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika: https://youtu.be/obNFPyilhFE
Szkoła Główna Mikołaja Kopernika
Międzynarodowość, Interdyscyplinarność, Wysoka jakość nauczania
Uczelnia SGMK jest nowym ośrodkiem akademickim, który czerpie inspirację bezpośrednio z osiągnięć jednego z najwybitniejszych polskich naukowców, Mikołaja Kopernika. Szkoła Główna Mikołaja Kopernika zapewnia studentom bezpośredni dostęp do wiedzy naukowców i specjalistów z najlepszych ośrodków naukowych, w tym wielu laureatów Nagrody Nobla. Od samego rozpoczęcia działalności SGMK stawia na wysoką jakość nauczania, interdyscyplinarność i międzynarodowość.