Szkoła Główna Mikołaja Kopernika

Wykłady Kopernikańskie: Kopernika Rewolucje

Wykład "Kopernika rewolucje"

Kopernika rewolucje to temat kolejnego wykładu w ramach cyklu otwartych Wykładów Kopernikańskich „Mikołaj Kopernik a Przyszłość” w Szkole Głównej Mikołaja Kopernika

Wykład poprowadził prof. dr hab. Andrzej Niedzielski, p.o. dziekana Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, a także profesor Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Mikołaj Kopernik urodził się w czasach, gdzie ci, którzy interesowali się budową świata funkcjonowali w ramach tzw. fizyki Arystotelesa. Najwięcej problemów astronomom w tamtych czasach sprawiał ruch wsteczny planet. Rewolucja Kopernikańska, jeśli chodzi o model świata czy układu słonecznego, polega na tym, że Kopernik w centrum umieścił słońce, wokół którego krążą planety na poszczególnych orbitach. Mikołaj Kopernik zmienił punkt odniesienia, punkt z którego ten układ obserwujemy.
Gdy przyjmujemy za Kopernikiem układ heliocentryczny , wszystko staje się prostsze –
przekonywał podczas wykładu
prof. dr hab. Andrzej Niedzielski.

Podkreślił, że Mikołaj Kopernik był pierwszym, który zaproponował model heliocentryczny – zaprezentował i obronił go. „Kopernik dokonał największej rewolucji właśnie w astronomii, poprzez zaprezentowanie i uzasadnienie modelu heliocentrycznego” – podkreślił p.o. dziekana Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych SGMK. Dodał, że jego idee były początkiem okresu w Europie, który nazywamy rewolucją naukową. „Polegała ona na tym, że na świat zaczęto znowu patrzeć od strony naukowej, od strony empirii, od strony teorii opartych o modele matematyczne” – wyjaśnił prof. dr hab. Andrzej Niedzielski.

Zapraszamy do wysłuchania całości wykładu.

To ostatni w tym roku akademickim wykład w ramach cyklu „Wykłady Kopernikańskie – „Mikołaj Kopernik a Przyszłość”.  Wykłady w ramach cyklu poprowadzili:

Wykład „Mikołaj Kopernik w kulturze”, poprowadził Robert Szaj z Nicolaus Copernicus Foundation

Wykład „Mikołaja Kopernika problemy osobiste”, poprowadził dr Jerzy Sikorski

Wykład „Niezwykłe wątki w biografii Mikołaja Kopernika”, poprowadził mgr Krzysztof Kowalczyk z Planetarium Centrum Nauki Kopernik

Wykład „Polskie egzemplarze 1. wydania “DE REVOLUTIONIBUS…” M. Kopernika, poprowadził dr Krzysztof Nierzwicki

Wykład „Oblicze geniusza. O portretach graficznych Mikołaja Kopernika w epoce nowożytnej”, poprowadził dr hab. Arkadiusz Wagner, prof. UMK

Wykład „Zasada kopernikańska w świetle poszukiwań życia w kosmosie”, poprowadziła Magdalena Pilska – Piotrowska, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.

Wszystkie wystąpienia można oglądać na Kanale YouTube Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika: youtube.com/@SzkolaKopernika

Scroll to Top
Skip to content